Money.pl: Adam Jesionkiewicz: oczekuję, by państwowe molochy dostrzegły szansę w innowacji

Nie chodzi o dotacje, bo te potrafią demoralizować biznes. Liczy się dostęp do zamówień publicznych i współpraca ze spółkami Skarbu Państwa. Chcę i oczekuję, by nasze państwowe molochy dostrzegły szansę w innowacji i po prostu razem ze startupami wytworzyły epokową wartość, czy to na gruncie biznesowym czy narodowym - o planie Morawieckiego pisze przedsiębiorca Adam Jesionkiewicz.

Kilka dni temu wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki opublikował swój plan dla Polski, który spuentował słowami: "Chcemy być w oku cyklonu rewolucji cyfrowej". To zdecydowanie pierwszy tak rewolucyjny i ambitny projekt rządowy w naszej pokomunistycznej historii. Jest tak odważny, że wielu po prostu nie jest w stanie w niego uwierzyć, czemu trudno się dziwić. Nie będę w tym miejscu nawet próbował analizować i kroić całego planu. Odniosę się tylko do kilku wątków, które mają duże znaczenia w moim świecie.

W czwartkowe popołudnie pan minister spotkał się osobiście z przedstawicielami środowiska startupowego, żeby opowiedzieć o głównych założeniach oraz intencjach projektu StartInPoland. Młode innowacyjne spółki działające na styku biznesu i nauki mają stać się jednym z pięciu filarów nowej strategii gospodarczej kraju. Wielu uczestnikom tego spotkania trudno było ukryć zdziwienie – plan brzmi bardzo intrygująco, a wręcz fantastycznie. To jest szczególnie zaskakujące dla kogoś, kto miał możliwość uczestniczyć w takich spotkaniach za czasów poprzednich rządów. Da się nie tylko wyczuć dobre zrozumienie współczesnego świata, ale co jest może ważniejsze – ogromy optymizm, energię i... patriotyzm, choć tym razem nie rozumiany jako łzawa martyrologiczna historia, ale silna, cyfrowa przyszłość.

(...)

Adam Jesionkiewicz: oczekuję, by państwowe molochy dostrzegły szansę w innowacji [FELIETON]
Ładowanie komentarzy...
Pomyślnie zapisałeś się do Jesion: Uniting Perspectives on Society, Science, Technology & Art
Świetnie! Następnie przejdź do kasy, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich treści premium.
Błąd! Nie można się zarejestrować. Niepoprawny link.
Witamy ponownie! Pomyślnie się zalogowałeś.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Operacja pobrania środków przez Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.