Rekonstrukcja Apollo 8 Earthrise

Szykujemy w Astrography rekonstrukcję ikonicznego zdjęcia Apollo 8 Earthrise. Pracowaliśmy nad nim od jakiegoś czasu, byliśmy w kontakcie z autorem, marzył nam się wywiad z pierwszej osoby. Niestety los chciał inaczej - jak pewnie słyszeliście, William "Bill" Anders miał kilka dni temu tragiczny w skutkach wypadek lotniczy.

Abstrahując od samego zdjęcia (jednego z najważniejszych w dziejach ludzkości), aspekty techniczne naszej rekonstrukcji też są dosyć ciekawe, bo mimo, że oryginał wykonano kultowym Hasselblad 500EL na filmie Kodak Ektachrome (średni format 70mm), to sama jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Raz, że szum jest znaczny, a dwa - wykonano jest przez "okna", które niestety znacząco degradowały obraz. Sam fakt, że udało się Billowi zrobić to zdjęcie to jest niezwykły przypadek. Wizjery w trakcie orbitowania wokół Księżyca przez większość czasu były zwyczajnie zaparowane.

I tu dochodzę do najważniejszej kwestii, o której chciałem napisać - ciekawego (wg mnie) zastosowania AI. Nie do generowania nowych kretywnych rzeczy, ale do pomocy w odzyskaniu szczegółów, których na oryginalnym skanie nie było. Oczywiście nie dla celów naukowych, ale czysto artystycznych, wizualnych - inspiracyjnych, z pełnym poszanowaniem oryginału i informacji, którą niesie.

O ile na ekranie oryginalne zdjęcie prezentuje się dobrze, to jeśli chcielibyśmy zrobić sobie ikoniczny print w wielkości powyżej 1 metra (specjalizacja Astrography), to zła jakość wynikająca z tzw. upscalingu (syntetyczne skalowanie) zabijała sens takiej reprodukcji.

Postanowiliśmy rozprawić się z problemem - wykorzystać AI i zaawansowane techniki retuszu - żeby wkrótce zaoferować kolekcjonerom i entuzjastom kosmicznego dziedzictwa nową wersję Apollo 8 Earthrise, jakiej jeszcze świat nie widział. Stay tuned, a poniżej małe przykłady subtelnej różnicy "przed/po".

Co sądzicie o takim wykorzystaniu AI? Ma to sens?

Animacja przed/po
Animacja przed/po

Jeśli zainteresowało ciebie samo zdjęcie, to tu trochę jego historii:

Premiera nowego zdjęcia Apollo 8 Earthrise na Astrography w drugiej połowie czerwca. Zapraszam.

Ładowanie komentarzy...
Pomyślnie zapisałeś się do Jesion: Uniting Perspectives on Society, Science, Technology & Art
Świetnie! Następnie przejdź do kasy, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich treści premium.
Błąd! Nie można się zarejestrować. Niepoprawny link.
Witamy ponownie! Pomyślnie się zalogowałeś.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Operacja pobrania środków przez Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.