MyCompany: Kosmiczny slow biznes

Drukowane w okazałych rozmiarach zdjęcia kosmosu wykonywane przez twórcę firmy Astrography przebojem podbijają planetę Ziemię.

We wrześniu 2019 r. w salonie Adama Jesionkiewicza stanęła drukarka wielkoformatowa. To był początek rodzinno-przyjacielskiej firmy pod nazwą Astrography. – Firma powstała jako forma manifestu biznesowego przeciwko myśleniu w kategoriach maksymalistycznych: róbmy jak najwięcej, działajmy jak najszybciej, wykorzystujmy wszystkie możliwości. My promujemy slow biznes – zapewnia Jesionkiewicz. Astrofotografią interesuje się od 20 lat. Jego zdjęcia kosmosu z prywatnej kolekcji przez ostatnie 1,5 roku trafiły do 30 krajów. Za najdroższe wydruki zdjęć, z podpisem autora i hologramem, klienci są gotowi zapłacić 15 tys. zł. Dochód, jaki notuje młoda firma z Polski, przekroczył już 400 tys. zł miesięcznie. Ale, jak zapewnia jej inicjator, pieniądze są tylko środkiem do celu.

Zanim Jesionkiewicz wystartował z niebanalnym projektem, dokładnie przemyślał, czego chce od życia. Do tej pory przez 25 lat był prezesem różnych firm, rozkręcał startupy, otrzymywał prestiżowe nagrody. W pewnym momencie prowadził cztery firmy jednocześnie. – Zadałem sobie wtedy ważne pytanie: Po co to wszystko robię? Odpowiedź brzmiała niepokojąco: Nie wiem po co – wspomina. Oprócz pracy zawodowej miał jednak jeszcze coś, co szczerze kochał. Tym co dawało mu od dawna poczucie szczęścia, była astrofotografia. Już w 2003 r. założył Fundację Astropolis, organizację non profit skupiającą pasjonatów podglądania kosmosu. – Opinia w naszym środowisku była od zawsze taka, że zdjęcia kosmosu interesują jedynie garstkę zapaleńców i chyba nikogo więcej. Okazało się jednak, że to fałszywe przeświadczenie. Zdjęcia Astrography znalazły licznych odbiorców w kraju i za granicą – relacjonuje Jesionkiewicz.

(...)

Kosmos z drukarki. Najdroższe wydruki zdjęć kosmosu kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych
Drukowane w okazałych rozmiarach zdjęcia kosmosu wykonywane przez twórcę firmy Astrography przebojem podbijają planetę Ziemię.
Ładowanie komentarzy...
Pomyślnie zapisałeś się do Jesion: Uniting Perspectives on Society, Science, Technology & Art
Świetnie! Następnie przejdź do kasy, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich treści premium.
Błąd! Nie można się zarejestrować. Niepoprawny link.
Witamy ponownie! Pomyślnie się zalogowałeś.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Operacja pobrania środków przez Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.