Money.pl: "Pionierzy nie zarabiają". Polski projekt walczy o nagrodę dla firmy, które zmieniają społeczeństwa

- Nigdy nie dorobię się wielkich pieniędzy. Pionierzy nie zarabiają – mówi Adam Jesionkiewicz w rozmowie z money.pl. Przedsiębiorca od ponad 20 lat robi biznesy internetowe. Jego ostatni projekt, Ifinity, walczy o prestiżową nagrodę dla firm technologicznych, które zmieniają społeczeństwo.

Money.pl: Ifinity to twój najświeższy projekt. Jako jedyny polski startup walczy o prestiżową nagrodę Innovation Radar Prize. Jest duma?

Adam Jesionkiewicz: To już nie jest taki świeży projekt. Wystartowaliśmy z nim w 2016 roku. Trzy lata dla startupu to kawał życia. Wiesz, ile startupów nie może wytrwać jednego roku?

Chyba nie jest tak źle. Pamiętam raport o firmach, które były finansowane przez KPK (Krajowy Punkt Kontaktowy związany z funduszami unijnymi). Średnio co piąta okazywała się niewypałem.

Według moich obserwacji raczej 99 na 100. Największy pogrom jest wtedy, gdy startup tworzy produkt i dopiero zaczyna szukać rynku. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy startupowiec da się namówić do tego, aby najpierw znajomym pokazać produkt. To jest pułapka, bo znajomy zawsze go kupi. A potem okazuje się, że na prawdziwym rynku nie ma chętnych. Ale czy to źle? To, że coś nie idzie, jest naturalnym procesem. Innowacja to chaos, z którego nie wiesz co się urodzi. Nie możesz zadekretować, że ta lub inna firma za parę lat okaże się unicornem (czyli jej wartość wyniesie powyżej miliarda dolarów - przyp.red.)

Wróćmy do Ifinity. Na czym ten projekt polega?

Zaczęło się od spotkania na Uniwersytecie w Coventry. Okazało się, że jest tam część studentów niewidomych. Uczelnia chciała uszyć projekt, który miał takim właśnie osobom pomóc radzić sobie z różnymi barierami. Zaczęło się od dostosowania kampusu do potrzeb osób niepełnosprawnych, a potem ewoluowało to w kierunku procesów edukacyjnych. Lider projektu zebrał kilkunastu partnerów z obszaru AI, grywalizacji, e-learningu i razem zbudowaliśmy projekt Beaconing, który został dofinansowany z unijnego Horyzontu 2020 (wartość projektu ponad 7 milionów euro). Nasza rola polegała na dostarczeniu danych o lokalizacji, które pozyskujemy m.in. dzięki beaconom. Są to małe nadajniki mogące komunikować się np. z naszymi smartfonami. Z tego wszystkiego powstała platforma do gier edukacyjnych. Ciekawy projekt, ale trudny do skomercjalizowania.

(...)

“Pionierzy nie zarabiają”. Polski projekt walczy o nagrodę dla firmy, które zmieniają społeczeństwa
- Nigdy nie dorobię się wielkich pieniędzy. Pionierzy nie zarabiają – mówi Adam Jesionkiewicz w rozmowie z money.pl. Przedsiębiorca od ponad 20 lat robi biznesy internetowe. Jego ostatni projekt, Ifinity, walczy o prestiżową nagrodę dla firm technologicznych, które zmieniają społeczeństwo.
Ładowanie komentarzy...
Pomyślnie zapisałeś się do Jesion: Uniting Perspectives on Society, Science, Technology & Art
Świetnie! Następnie przejdź do kasy, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich treści premium.
Błąd! Nie można się zarejestrować. Niepoprawny link.
Witamy ponownie! Pomyślnie się zalogowałeś.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Operacja pobrania środków przez Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.